آخرین مطالب

طرز تهیه مربای بهار نارنج تازه

طرز تهیه مربای بهار نارنج تازه

با توجه به اینکه بهار نارنج دارای طعم و مزه تلخی است، برای تهیه مربا بهارنارنج، ابتدا باید با جوشاندن پی در‌ پی، تلخی آن را از بین ببرید. پس ابتدا شکوفه های بهار نارنج را در مقداری آب ریخته و بگذارید نیم ساعت بجوشند، سپس آنها را داخل سبدی آبکش کنید و روی آن آب سرد بریزید این کار را دو تا سه بار تکرار کنید و بعد آنها را به ‌مدت 24 ساعت در آب سرد خیس کنید.

مواد لازم برای طرز تهیه مربا بهار نارنج:
 گل بهار نارنج      1 کیلوگرم
 شکر      1 کیلوگرم
 آب ‌لیموترش     2 قاشق سوپخوری 

 

طرز تهیه مربای بهار نارنج تازه:

با توجه به اینکه بهار نارنج دارای طعم و مزه تلخی است، برای تهیه مربا بهارنارنج، ابتدا باید با جوشاندن پی در‌ پی، تلخی آن را از بین ببرید. پس ابتدا شکوفه های بهار نارنج را در مقداری آب ریخته و بگذارید نیم ساعت بجوشند، سپس آنها را داخل سبدی آبکش کنید و روی آن آب سرد بریزید این کار را دو تا سه بار تکرار کنید و بعد آنها را به ‌مدت 24 ساعت در آب سرد خیس کنید.

 

در این فاصله نیز آب آنها را یکی دو بار عوض کنید. به این ترتیب، تلخی بهار نارنج کاملاً گرفته می ‌شود. اگر باز هم تلخ بود جوشاندن آن را تکرار کنید و سپس شکر را همراه 3 پیمانه آب در قابلمه ای بریزید و روی شعله اجاق گاز قرار دهید تا در اثر جوشیدن، شکر در آب حل شود. سپس بهار نارنج را به محلول آب و شکر اضافه کنید و روی شعله اجاق گاز قرار دهید تا مربا قوام آید. (بیشتر بخوانید:طرز تهیه مربای گل محمدی)

 


 

نکاتی برای تهیه مربا بهارنارنج :
مربای بهار نارنج از جمله مرباهای فصلی خوش عطر و طعمی است که خوردن آن نه ‌تنها  همراه با کره یا خامه بسیار می‌ چسبد، بلکه آن را می ‌توانید با چای به‌ عنوان عصرانه نیز میل کنید و از طعم خوشمزه آن لذت ببرید.

 

اگر بتوانید بهار نارنج را در فصل بهار که تازه است پیدا کنید مربای شما بسیار مطبوع تر خواهد بود و عطر بهتری خواهد داشت.

 

مربا را به اندازه کافی بجوشانید زیرا اگر به اندازه نجوشد و آب داشته باشد خیلی زود کپک می زند و اگر بیش از اندازه آن را بجوشانید که مربای شما غلیظ تر از حد معمول شود مربا شکرک خواهد زد.

 

اگر می خواهید بدانید که شربت یا مربا کی قوام می آید دو راه زیر را امتحان کنید:

مقداری از آن را وقتی که سرد تر شد بین دو انگشت خود قرار دهید اگر شربت به انگشتانتان چسبید و بین دو انگشت کش آمد شربت یا مربای شما قوام آمده است. وقتی که مربای شما بسیار ریز می جوشد و موقع جوشیدن حباب های ریزی را ایجاد می کند نشان دهنده قوام آمدن آن است.

 

هرگز برای ترد شدن تکه‌های میوه، از آب آهک استفاده نکنید زیرا مصرف چنین مرباهایی برای افراد، به خصوص کودکان و زنان باردار خطرناک است.

 

علت جمع شدن مربای بهارنارنج

چروکیده شدن شکوفه ها به خاطر حرارتی هست که به گلبرگ وارد می شود.

برای این که شکوفه های بهار نارنج در طی مراحل پخت جمع نشده و چروکیده نشوند می توانید پس از جوشاندن، آن ها را به مدت سه ساعت در فریزر بگذارید تا یخ بزنند. سپس بقیه مراحل تهیه مربا بهار نارنج را طی کنید.

 
مربا بهار نارنج,مربای بهارنارنج

طرز تهیه مربا بهار نارنج

 

خواص بهار نارنج

از بهار نارنج عرق تهیه می کنند که طبیعت گرم داشته و مقوی جسم و روح است. از اشکال دارویی گل بهار نارنج روغن، دم کرده، عرق و اسانس می باشد. عرق بهار نارنج بسیار معروف است و شربتش بسیار خوشمزه می باشد. بهتر است بدانید.

 

• مهم ترین خاصیت دارویی بهار نارنج تأثیر آن روی سیستم عصبی بدن است. 

• بهار نارنج آرامش بخش و ضد هیجانات دستگاه عصبی می باشد.


    
• سردردهای میگرنی را تسکین می دهد.

 

• بهار نارنج در تقویت معده بسیار مؤثر است.

• تپش نامنظم قلب، تشویش و اضطراب را برطرف می کند.

• برای کنترل تشنج ها و حمله قلبی هم بهار نارنج توصیه می شود و مفید است.

 

• اگر مشکل کم خوابی یا بی خوابی دارید، حتماً پیش از خواب، مقداری عرق بهار نارنج یا چای آن را میل کنید.

• بهارنارنج همچنین دارای خواص اشتها آوری و ضد سرفه می باشد.

 

• برای نرم کردن پوست های خشک و جلوگیری از شکنندگی مویرگ ها استفاده می گردد.

• درمان دردهای گاه به گاه شکمی، نفخ، اسپاسم، سوء هاضمه، فشارهای عصبی و ناراحتی های مربوط به هیجان و عاطفه نیز از موارد مصرف اسانس بهار نارنج هستند.

 

• دم کرده گل درخت بهارنارنج برای برطرف کردن قولنج های عصبی مفید می باشد.

• از مخلوط آب کرفس و عرق بهار نارنج برای دفع سنگهای کلیه و مثانه و خرد کردن آنها نیز استفاده می گردد.

• بهتر است از بهار نارنج تازه در تهیه آب مقطر بهار نارنج استفاده شود.

 

• بهار نارنج خشک شده به صورت دم کرده و به عنوان ضد تشنج در بیماری های عصبی مانند هیستری ضعف اعصاب و هم چنین رفع سکسه به کار می رود.

 

• آب مقطر بهار نارنج به وسیله بخار آب تهیه می شود. برای این کار از یک کیلو بهار نارنج و یک لیتر آب یک کیلو آب مقطر تهیه کنند. آب مقطر بهار نارنج مایعی زلال دارای بوی بسیار قوی و معطر است. رنگ آن گاهی به علت فساد و رشد باکتری ها تغییر می کند.

 

 بیتوته

مطالب مشابه

ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش