آخرین مطالب

راهکارهای درمان افسردگی با قرآن

 راهکارهای درمان افسردگی با قرآن

سوره در قرآن درباره ی افسردگی شاخص تر هستند. البته این به این معنا نیست که فقط در این 6 سوره به افسردگی پرداخته شده است.

 درمان افسردگی با قرآن

        راهکارهای درمان افسردگی با قرآن, تکنیک های درمان افسردگی با قرآن

درمان افسردگی با قرآن

 
راه حل های قرآن برای درمان افسردگی
افسردگی یکی از مشکلاتی است که امروزه بین اغلب مردم در سنین مختلف به وجود آمده است. شاید برایتان جالب باشد که می توان با آیات قرآن افسردگی را درمان کرد. بنابراین راهکارهای درمان افسردگی با قرآن را برای شما آورده ایم.

6 سوره در قرآن درباره ی افسردگی شاخص تر هستند. البته این به این معنا نیست که فقط در این 6 سوره به افسردگی پرداخته شده است. در سوره غاشیه به بحث پوچی اشاره شده است. در سوره مطففین واژه «سجین» آمده که به حال بدی اشاره دارد که گویی انسان در حبس و زندان و تنگنا قرار دارد. در سوره فجر به واژه «هان» رسیدیم که در این سوره به صورت «اهانن» آمده است. همچنین در سوره طه به «معیشت ضَنک» و احساس بیم و تنگنا اشاره شده است که بیان شده فقدان ذکر خدا موجب آن می شود: «وَ مَنْ أَعْرَضَ عَنْ ذِكْرِي فَإِنَّ لَهُ مَعِيشَةً ضَنْكاً».

 

از آیات قرآن متوجه می شویم که حالات مختلف افسردگی در انسان مراتب دارد؛ مثلاً در سوره عبس به این پرداخته شده است که مقایسه کردن حال انسان را بد می کند. در سوره مطففین اینکه انسان تنها به فکر خود باشد و به فکر دیگران نباشد ریشه حال بد در انسان ذکر شده است. یا در سوره غاشیه عدم تفکر و داشتن نگاه پوچ به عنوان منشأ حال بد در انسان اشاره شده است. همچنین جزو ابرار نبودن یا مطفف بودن یکی دیگر از منشأهاست.

 

در سوره غاشیه خداوند انسانی که عملی انجام می دهد اما کار او به نتیجه نمی رسد را متوجه قدرت خداوند می کند و سعی می کند جهان بینی او را گسترش دهد. همچنین انسان را متوجه آخرت و عدم کافی بودن ملاک های دنیایی می کند. یا راه حلی که از سوره مطففین به دست می آورید این است که انسان، خود جانب داری را کنار بگذارد و حق دیگران را در نظر بگیرد و این نگاه، انسان را به حرکت برای ادای حق دیگران وا‌ می دارد که این کار حال انسان را خوب می کند. گاهی مواقع ما تصور می کنیم که اگر به حقوق دیگران بی توجه باشیم زندگی مان بهتر می گذرد درصورتی که قرآن می گوید این طور نیست و در همین دنیا دچار افسردگی می شویم.

 


 

امروزه افسردگی یکی از شایعترین اختلالات روانی و معضل عمومی زندگی بشر است. تحقیقات نشان داده است که شنیدن صدای قرآن باعث آرامش می شود.

 

خندیدن و گریه کردن از احساسات مخصوص انسان هاست که باقی حیوانات این احساس را ندارند. اگر احساس غمگین بودن و نامیدی بیشتر از دو هفته در فرد باقی بماند به آن افسردگی بالینی گفته می‌شود.

 

افسردگی ناشی از حس ناتوانی و عدم کنترل و آزادی است.

 

در ادامه راه هایی برای رها شدن از ناامیدی و احساس بی ارزشی و درمان افسردگی به وسیله ی قرآن و از نظر اسلام را برای شما آورده ایم. می توانید از این راه ها برای درمان افسردگی استفاده کنید.

 
آیه هایی برای کاهش اضطراب و افسردگی:

ذکرهای زیادی برای کاهش اضطراب و افسردگی وجود دارد اما دو ذکر اختصاصی برای این دو امر است؛ ذکر اختصاصی کاهش اضطراب «حَسْبُنَا اللَّهُ وَ نِعْمَ الْوَکیلُ» و ذکر اختصاصی کاهش افسردگی ذکر یونسیه «لَا إِلَهَ إِلَّا أَنْتَ سُبْحَانَکَ إِنِّی کُنْتُ مِنَ الظَّالِمِین»است.

 

با آیه ی « وَأُفَوِّضُ أَمْرِي إِلَى اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ بَصِيرٌ بِالْعِبَادِ » افسردگی را درمان کنید.

اگر دنبال درمان افسردگی با قرآن هستید باید در ابتدا کارهایتان را به خدا واگذار کنید. خیلی از افراد به دلیل احساس ضعف و ناتوانی که دارند افسردگی می گیرند. زمانی که فردی احساس پوچی داشته باشد افسرده می شود، اما ایمان داشته باشید که خداوند همه چیز را درست می کند و از همه چیز مراقبت می کند. همیشه خواسته هایتان را به خدا بگویید و از او کمک بخواهید.

 

درمان افسردگی با آیه ی قرآن « فَإِنَّ مَعَ الْعُسْرِ يُسْرًا * إِنَّ مَعَ الْعُسْرِ يُسْرًا »

همانا پس از هر سختی آسانی است. خداوند متعال در قرآن به ما مژده داده است که اگر سختی بر ما برسد پس از آن برایمان آسایش و راحتی را به ارمغان می‌ آورد. به این دلیل باید بدانیم که بعد از هر سختی آسانی است. بعد از هر غروبی طلوعی هست، هیچ سیاهی تا ابد باقی نمی ماند.

 
روش های درمان افسردگی با آیات قرآن, درمان کردن افسردگی با آیات قرآن

آیه های قرآن برای درمان افسردگی

 

با آیه ی « لاَ يُكَلِّفُ اللّهُ نَفْساً إِلاَّ وُسْعَهَا » افسردگی خود را درمان کنید.

یکی دیگر از راههای درمان افسردگی با قرآن این است که خداوند چیزی را که روح انسان طاقت آن را نداشته باشد، بر او تحمیل نمی کند. در بسیاری از مواقع مشکلاتی پیش می آید که شاید زندگی کردن در آن شرایط غیر ممکن باشد، اما می بینید که می توانید در کنار آن مشکلات زندگی را ا دامه بدهید.

 

پس مطمئن باشید اگر سختی و مشکلی در ندگی شما بوجود بیاید خداوند متعال توان تحمل آن را به شما می دهد، پس سخت نگیرید.

 

درمان افسردگی با آیه ی « لَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنسَانَ فِي كَبَدٍ »

هنگامی که با مشکلات روبرو می شوید، سوالاتی در ذهن شما ایجاد می شود. از جمله اینکه چرا انسان آفریده شده؟ چرا باید با مشکلات روبرو می شود و چرا باید آن ها را تحمل کند؟
چاپ، تبلیغات و عکاسی,تبلیغات

 

باید بدانید انسان از همان ابتدا با مشکلات و سختی ها روبرو می شود و همه ی این مشکلات آزمایش های الهی است، بنابراین باید از این آزمایش ها سربلند بیرون بیایید.

 

این مشکلات برای هر کس کم و زیاد است. این طور نیست که مشکلات برای کسی اصلا نباشد.

 

آیه ی « لَا تَقْنَطُوا مِنْ رَحْمَةِ اللَّهِ » برای درمان افسردگی :

هیچ چیز به اندازه ی ایمان و اعتقاد به خدا برای درمان افسردگی موثر نیست. اگر واقعا ایمان داشته باشید که خدا همیشه مراقب شما است، خودتان را به او می سپارید و هرگز افسرده نمی شوید . اضطراب و استرس نمی گیرید.

    

    

 

بنابراین همیشه مثبت فکر کنید و به خدا توکل کنید و تمام مشکلاتتان حل می شوند.

 

گذشته را رها کنید و آینده را به حال خود واگذار کنید.

یکی از موثرترین راه های درمان افسردگی با قرآن این است که بدانید گذشته ها گذشته است و آینده خود به خود خواهد آمد. حال را دریابید و از حال خود لذت ببرید لازم نیست به گذشته و آینده فکر کنید. این روزها می آیند و می روند پس از زمان حال خود لذت ببرید.

 
نحوه ی درمان افسردگی با آیات قرآن،شیوه ی درمان افسردگی با آیات قرآن

نحوه ی درمان افسردگی با قرآن

 
10 قرص ضد افسردگی در قرآن

با دقت در آیات و روایات و منابع دینی عوامل زیر به عنوان علل و عوامل نگرانی، اضطراب، افسردگی و سایر بیماری های روحی، مطرح می شود که بیشتر جنبه شناختی دارند. هر چند عوامل دیگری هم وجود دارند. در زیر به ریشه برخی از این بیماری که در قرآن کریم آمده است اشاره می کنیم.

 

• کفر و بی ایمانی

• فراموشی یاد خدا و اعراض از آن

 

• خود فراموشی

• دلبستگی به امور مادی و غیرالهی

 

• حرص و طمع

• بی توجهی به نماز

 

• آرزوهای طولانی

• دنیاطلبی و دلبستگی به آن

 

• نداشتن خوف از خدا

• ترک ازدواج

 

 بیتوته

 

مطالب مشابه

ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش