آخرین مطالب

خورشت ترشی قورمه

خورشت ترشی قورمه

خورشت ترشی قورمه یا قورمه اردبیلی خوشمزه، شباهت زیادی به قیمه دارد، با این تفاوت که جای لپه از لوبیا چشم بلبلی استفاده می شود و روی خورشت پیاز داغ طلایی بریزید.

خورشت ترشی قورمه یا قورمه اردبیلی خوشمزه، شباهت زیادی به قیمه دارد، با این تفاوت که جای لپه از لوبیا چشم بلبلی استفاده می شود و روی خورشت پیاز داغ طلایی بریزید.

 
خورشت ترشی قورمه
مواد لازم برای خورشت ترشی قورمه : برای 3 نفر
 گوشت خورشتی     200 گرم
 لوبیا چشم بلبلی     نصف پیمانه
 پیاز     1 عدد
 آلوچه     به مقدار لازم
 نمک و فلفل سیاه و زردچوبه      به میزان لازم
 زعفران دم کرده     به میزان لازم
 رب گوجه      به میزان لازم
 پیاز داغ (در صورت دلخواه)      به مقدار لازم

 
طرز تهیه خورش ترشی قورمه :

لوبیاها را از قبل خیس کنید. پیاز را خرد کنید و کمی تفت بدهید و بعد گوشت خورشتی را به آن اضافه کنید و تفت بدهید. مقداری فلفل سیاه و زردچوبه اضافه کنید و بعد کمی تفت بدهید. رب گوجه را اضافه کنید و کمی تفت بدهید و بعد یک مقدار آب بریزید و اجازه بدهید بپزد.

 

زمانی که گوشت نیم پز شد آب لوبیاها را دور بریزید و به خورش اضافه کنید، و بعد داخل خورش بریزید.

 

نیم ساعت آخر پخت آلوچه های از قبل خیس شده را داخل آن بریزید، نمک و زعفران را هم بریزید. و اجازه بدهید خورش جا بیفتد. و در پایان با پیاز داغ تزیین کنید. (مطلب پیشنهادی: طرز تهیه خورشت ترشه سماق)

 
خورشت ترشی قورمه,طرز تهیه خورشت ترشی قورمه

طرز تهیه خورش ترشی قورما

 
نکاتی برای تهیه ی خورش ترشی قورمه:

• اگر از قبل خیس نکردید دوبار بجوشانید و آب آن را بیرون بریزید.

• می توانید پیاز داغ داخل آن را حذف کنید، این ذائقه ای است.

• چاشنی این خورشت آبغوره است.

 

    

    

• سعی کنید رب گوجه فرنگی را حذف کنید و به جای آن زعفران بیشتری اضافه کنید چون هرچه زعفران این خورشت بیشتر باشد خوشمزه تر می شود.

 

• خوشمزگی این خورشت به پیاز بستگی دارد و هرچه بیشتر باشد خوشمزه تر می شود مثلا برای هر نفر یک پیاز متوسط در نظر بگیرید و دقت کنید موفع سرخ کردن پیازها نسوزند زیرا طعم خورشت را به طور کل عوض می کند.

 

• برای اینکه پیاز را خوشرنگ و خشک تهیه کنید، ابتدا پیازها را خلالی و یک اندازه خرد کنید سپس آن را داخل آب جوش بریزید و اجازه بدهید چند جوش بخورد و بعد آن را آبکش کنید زمانی که آب پیازها خارج شد داخل تابه ای روغن بریزید پس از داغ شدن روغن پیازها را داخل آن ها بریزید و تفت بدهید. و پس از سرخ شدن پیازها را داخل سبد بریزید تا روغن اضافی آن ها جدا شود.

 

• پس از سرخ شدن پیازها سریع می سوزند. دقت کنید پیازها نسوزند.

بیتوته

مطالب مشابه

ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش