loading...

هنررقیـه.آموزش خیاطی ،هنرهای تجسمی،آشپزی،مدل مانتو،لباس مجلسی،عروس

آشنایی با انواع یقه لباس,اشنايي با انواع يقه لباس مردانه,اشنايي با انواع يقه لباس شب,اشنايي با انواع يقه لباسهاي

هنررقیه بازدید : 677 پنجشنبه 28 تير 1397 نظرات ()

https://rozup.ir/view/2608180/%D8%A2%D8%B4%D9%86%D8%A7%DB%8C%DB%8C%20%D8%A8%D8%A7%20%D8%A7%D9%86%D9%88%D8%A7%D8%B9%20%DB%8C%D9%82%D9%87%20%D9%84%D8%A8%D8%A7%D8%B3%20(2).jpg

شاید بتوان گفت که یقه لباس بیشترین تاثیر را در زیبایی و ظاهر لباس دارد. یقه لباس علاوه بر تاثیری که بر ظاهر لباس دارد، روی اندام و چهره نیز تأثیرگذار است؛ برای مثال یقه لباس می‌تواند افراد چاق تر، لاغرتر یا کشیده تر نشان دهد.

به طور کلی یقه لباس ها به سه دسته کلی تقسیم می شوند:

  1. یقه های مسطح یا خوابیده با اشکال ساده یقه گرد یا هفت؛ مانند: یقه گرد، هفت، چهارگوش و قایقی.
  2. یقه های برگردان: قسمتی از یقه روی سرشانه، کاور سر جلو یا سینه برمی‌گردد؛ مانند یقه انگلیسی، آرشال، بلیزری، شومیز، ب. ب، شکاری و ملوانی.
  3. یقه های ایستاده: روی گردن می ایستند؛ مانند: یقه چینی، ایرانی، فرنچی و اسکی.
  4. یقه های فانتزی؛ مانند: دراپه

انواع یقه لباس مسطح

۱- یقه گرد

این نوع یقه لباس به صورت منحنی، دور گردن قرار می گیرد. یقه های گرد صورت را گرد و پرتر نشان می دهند و برای صورت های استخوانی و لاغر تر مناسب هستند. هر چه میزان بازی یقه بیشتر باشد، بالاتنه پرتر دیده می شود. میزان بازی یقه گرد می تواند تا نزدیکی حلقه آستین باشد اما باید توجه کرد که این اندازه از بازی یقه برای اشخاصی با سرشانه معمولی بهتر است.

round neck ۲- یقه هفت

انواع یقه های هفت، اندام و گردن را کشیده و بلندتر نشان می دهند، از این رو بسیار مناسب افرادی با صورت گرد و و اندام درشت هستند. هرچه بازی و کشیدگی یقه هفت بیشتر باشد، گردن و بالاتنه، کشیده تر به نظر می رسد، در نتیجه تاثیر بیشتری در کشیدگی و لاغری اندام دارد. باید توجه کرد که اگر بازی یقه از سرشانه زیاد شود، برای افرادی با سرشانه پهن مناسب نخواهد بود.

V-neck۳- یقه چهارگوش (خشتی)

این نوع یقه لباس از خط های شکسته و زاویه دار تشکیل می‌ شود. یقه خشتی برای صورت های استخوانی مناسب نیست زیرا حالت استخوانی چهره را تشدید می کند. این نوع یقه را می توان با زاویه کمتر و به شکل منحنی نیز طراحی کرد.

square neckline

۴- یقه قایقی (بلمی، کشتی)

این نوع یقه لباس به صورت منحنی باز و به طور معمول در راستای سرشانه است. یقه قایقی برای افرادی با سرشانه پهن مناسب نیست زیرا پهنای سرشانه را به طور کامل، و گردن را کوتاه تر نشان می دهد. این نوع یقه برای افرادی با گردن لاغر و کشیده مناسب تر است.

boat neckانواع یقه لباس ایستاده

یقه های ایستاده معمولا از حلقه یقه، سه سانتیمتر بالاتر می‌روند؛ یعنی سه سانتیمتر روی گردن می ایستند. این نوع یقه ها با توجه به لبه جلویی یقه، اشکال و نام های گوناگونی دارند. یقه ایستاده به لباس فرم رسمی می دهد، از این رو در طراحی لباس های رسمی و اداری کاربرد زیادی دارند. این نوع یقه، بالاتنه افراد را بلندتر و کشیده تر نشان می دهد. در زیر انواع این یقه ذکر شده است.

۱- یقه چینی

لبه های این یقه، لب به لب به یکدیگر قرار می گیرند.

collar

۲- یقه ایرانی

لبه های این یقه، روی هم قرار گرفته و با دکمه بسته می شود. این نوع یقه در لباس روحانیون و دیپلمات ‌های ایرانی بسیار استفاده می شود.

collar۳- یقه فرنچی

دو لبه این یقه، مانند یقه چینی کنار هم قرار می‌گیرند، اما لبه ها منحنی شکل هستند.

collar۴- یقه اسکی

این نوع یقه لباس معمولا در لباس های زمستانی استفاده می شود. دور گردن را ‌پوشانده و تا نزدیکی چانه می رسد. برخی از طرح های این یقه لباس، یک یا دو بار تا ‌خورده و برمی گردد.

Turtleneckیقه های برگردان

یقه های برگردان بر اساس یقه های گرد و هفت طراحی می شوند. این نوع یقه ها بر اساس الگوی اولیه ای که از آن استفاده شده باشد و میزان پهنی و بازی یقه، تاثیرات متفاوتی خواهند داشت. هر چه برگردان یقه پهن تر و یقه بسته تر باشد، بالاتنه پرتر و کوتاه تر، و هرچه برگردان باریک تر و یقه بازتر باشد، گردن کشیده‌تر و بالاتنه لاغرتر به نظر خواهد رسید.

۱- یقه انگلیسی

از رایج ‌ترین یقه های هفت برگردان، یقه انگلیسی است. اشکال یقه انگلیسی با توجه به پهنای برگردان یقه و میزان باز بودن آن متفاوت است که هر کدام تاثیرات متفاوتی دارند. یقه های انگلیسی پهن، بالاتنه را درشت و پهن تر نشان می دهند. هر چه یقه انگلیسی باریک‌تر و بلندتر باشد، اندام، گردن و صورت لاغرتر و کشیده تر به نظر می رسند.

collar۲- یقه آرشال

این مدل یقه از یقه هفت گرفته شده است و تاثیرات آن بر اندام مانند یقه هفت است. این یقه شبیه به یقه انگلیسی است اما دال یقه در آن وجود ندارد. این مدل، به ویژه مدل هایی از آن که پهنای برگردان آن ها باریک و بازی و کشیدگی آن ها نسبتا زیاد است، برای افرادی با بالاتنه درشت، گردن کوتاه و صورت پر، بسیار مناسب است. هرچه یقه آرشال، کشیده تر و باریک تر باشد، گردن را بلندتر و بالاتنه و صورت را کشیده و لاغرتر نشان می‌دهند.

collar۳- یقه بلیزری

اساس این نوع یقه، شبیه یقه انگلیسی است اما قسمت دال آن زیاد است. در یقه بلیزری، مقداری از آن حتما روی هم قرار می گیرد، از این رو برای مانتو، بارانی و پالتو مناسب ‌تر است.

collar

۴- یقه شومیزی

این نوع یقه بر اساس یقه گرد طراحی می ‌شود. یقه شومیزی، نوعی یقه رسمی است که با دکمه بسته می شود. معمولا اندازه بلندی پایه یقه سه سانتیمتر و اندازه برگردان آن دلخواه و به شکل نوک تیز است. یقه شومیزی برای صورت های گرد مناسب تر است.

collar۵- یقه ب.ب

این یقه بر اساس یقه گرد طراحی می‌شود. یقه ب.ب ممکن است با پایه باشد که در این صورت حدود دو تا سه سانتی روی گردن می ایستد. اگر این نوع یقه بدون پایه باشد، روی سرشانه قرار می گیرد. یقه ب.ب برای گردن بلند و صورت کشیده و مثلثی مناسب بوده و بهتر است برای صورت های گرد و پر به کار نرود.

collar۶

- یقه شکاری

این نوع یقه لباس بر اساس یقه گرد شکل می گیرد. نوک برگردان یقه شکاری، تیز است و برای صورت های گرد و پر نیز استفاده می شود. بلندی برگردان یقه شکاری از شومیزی بیشتر است.

collar

-یقه ملوانی

پهنه برگردان یقه ملوانی زیاد است و تمام قسمت سرشانه را می پوشاند. این نوع یقه، سرشانه را پهن و درشت نشان می دهد. از این رو برای افرادی با سینه درشت و سرشانه پهن مناسب نیست. همچنین قد را کوتاه تر نشان می دهد و برای افراد قد بلند مناسب تر است.

sailor neckline

یقه دراپه

از انواع یقه های مجلسی و مناسب برای لباس های مهمانی است. یقه دراپه از روی شانه تا خط کمر، پرچین و حجیم می ایستد. مقدار چین، دراپه و بازی یقه متنوع است. این نوع یقه برای افراد لاغر با سینه کوچک مناسب است. یقه دراپه بالاتنه، سرشانه و سینه ها را پهن و پرحجم تر نشان می‌دهد.

draped

یقه های فانتزی

مدل های بسیار متنوع دیگری نیز وجود دارند که هر کدام بر اساس یکی از مدل هایی که در بالا توضیح داده شد، الهام گرفته شده است. با توجه به نکاتی که ذکر شد، می توانید تاثیر هر کدام را بر اندام تشخیص دهید. با استفاده از خلاقیت و ویژگی های هر کدام از یقه ها می توانید انواع یقه ها را با یکدیگر ترکیب کنید و مدل های جدیدی را با توجه به نیاز خود به وجود آورید.

collar

منبع:روچی

هنررقیه

ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
تبلیغات

http://up.artro.ir/view/2758309/r4.jpg

https://rozup.ir/view/2697751/%D9%87%D9%86%D8%B1%D8%B1%D9%82%DB%8C%D9%87%203.jpg

 

درباره ما
به نام خداوند زیباییها. هنرآموز که آموختن هنر است. سلام دوستان: آموزشگاه فنی و حرفه ای آزاد رقیه دارای مجوز رسمی از سازمان فنی و حرفه ای کشور و وزارت تعاون ،کار و رفاه اجتماعی و در رشته های صنایع پوشاک و هنرهای تجسمی تاسیس 1388 ----------- آدرس:شیراز- میانرود-بلوار روزبهان-نبش کوچه 17 شماره تماس جهت مشاوره رایگان 09357806654
اطلاعات کاربری
  • فراموشی رمز عبور؟